Midway Point TYR Next Gen Team Honorees

Midway Point TYR Next Gen Team Honorees

By USA Swimming  | Tuesday, May 15, 2018

COLORADO SPRINGS, Colo. – At the midway point of the 2018 TYR Pro Swim Series, USA Swimming and TYR are proud to recognize the TYR Next Gen Team honorees from the Austin, Atlanta and Mesa stops of the 2018 TYR Pro Swim Series.

At each stop of the 2018 TYR Pro Swim Series, the top performing 18-and-under Americans in each Olympic event will recognized as a member of TYR Next Gen – Austin, Atlanta, Mesa, etc. The members of the team will be recognized onsftest.usaswimming.org and will receive a special DeckPass Patch.

After the final stop of the TYR Pro Swim Series, USA Swimming will consider all the finishes from across the series to determine the top 18-and-under male and female performer in each event for the full series.  These individuals will be named to the 2018 TYR Next Gen Team.  

The inaugural TYR Next Gen Team will be announced at the 2018 Phillips 66 National Championships during an on-deck ceremony prior to a finals session and will be recognized onsftest.usaswimming.org.

The TYR Pro Swim Series resumes this week in Indianapolis beginning Wednesday. Tickets are on sale now at usaswimming.org.

TYR Next Gen – Austin

  • Women’s 50m Free: Grace Ariola (Waves Bloomington), 25.89
  • Men’s 50m Free: Michael Andrew (Race Pace Club), 22.09
  • Women’s 100m Free: Julia Cook (Aggie Swim Club), 55.88
  • Men’s 100m Free: Daniel Krueger (McFarland Spartan Sharks), 49.77
  • Women’s 200m Free: Mary Smutny (AquaKids Sharks), 2:02.22
  • Men’s 200m Free: Trey Freeman (Baylor Swim Club), 1:50.15
  • Women’s 400m Free: Kaitlynn Sims (Magnolia Aquatic Club), 4:15.89
  • Men’s 400m Free: Trey Freeman (Baylor Swim Club), 3:57.25
  • Women’s 800m Free: Kaitlynn Sims (Magnolia Aquatic Club), 8:53.57
  • Men’s 800m Free: Michael Brinegar (Mission Viejo Nadadores), 8:02.95
  • Women’s 1500m Free: Hayley Pike (Razorback Aquatic Club Aquahawgs), 17:34.33
  • Men’s 1500m Free: T.C. Smith (Louisville), 15:48.35
  • Women’s 100m Back: Regan Smith (Riptide), 59.38
  • Men’s 100m Back: Shaine Casas (Nitro Swimming), 55.68
  • Women’s 200m Back: Regan Smith (Riptide), 2:08.64
  • Men’s 200m Back: Carson Foster (Mason Manta Rays), 2:00.73
  • Women’s 100m Breast: Zoie Hartman (Crow Canyon Country Club Sharks), 1:10.06
  • Men’s 100m Breast: Michael Andrew (Race Pace Club), 1:02.12
  • Women’s 200m Breast: Morgan Friesen (Louisville), 2:31.68
  • Men’s 200m Breast: Reece Whitley (Penn Charter Aquatic Club), 2:13.92
  • Women’s 100m Fly: Regan Smith (Riptide), 59.20
  • Men’s 100m Fly: Michael Andrew (Race Pace Club), 54.30
  • Women’s 200m Fly: Regan Smith (Riptide), 2:12.10
  • Men’s 200m Fly: Nicholas Albiero (Louisville), 2:00.10
  • Women’s 200m IM: Evie Pfeifer (Texas), 2:14.88
  • Men’s 200m IM: Carson Foster (Mason Manta Rays), 2:01.46
  • Women’s 400m IM: Evie Pfeifer (Texas), 4:48.77
  • Men’s 400m IM: Jake Foster (Mason Manta Rays), 4:23.72

TYR Next Gen – Atlanta

  • Women’s 50m Free: Olivia Carter (Enfinity Aquatics), 26.22
  • Men’s 50m Free: Michael Andrew (Race Pace Club), 21.93
  • Women’s 100m Free: Lucie Nordmann (Magnolia Aquatic Club), 56.89
  • Men’s 100m Free: Dare Rose (Scarlet Aquatics), 50.89
  • Women’s 200m Free: Olivia Carter (Enfinity Aquatics), 2:01.53
  • Men’s 200m Free: Trey Freeman (Baylor Swim Club), 1:49.41
  • Women’s 400m Free: Kaitlynn Sims (Magnolia Aquatic Club), 4:17.25
  • Men’s 400m Free: Trey Freeman (Baylor Swim Club), 3:52.25
  • Women’s 800m Free: Mariah Denigan (Northern Kentucky Clippers), 8:39.84
  • Men’s 800m Free: Andrew Abruzzo (Plymouth Whitemarsh Aquatics), 7:54.51
  • Women’s 1500m Free: Erica Sullivan (Sandpipers of Nevada), 16:38.40
  • Men’s 1500m Free: Andrew Abruzzo (Plymouth Whitemarsh Aquatics), 15:13.79
  • Women’s 100m Back: Lucie Nordmann (Magnolia Aquatic Club), 1:01.61
  • Men’s 100m Back: Bradley Dunham (SwimAtlanta), 56.44
  • Women’s 200m Back: Sinclair Lawson (SwimMAC Carolina), 2:12.60
  • Men’s 200m Back: Bradley Dunham (SwimAtlanta), 2:02.51
  • Women’s 100m Breast: Taylor Steele (Coastal Aquatic Club), 1:12.53
  • Men’s 100m Breast: Michael Andrew (Race Pace Club), 1:00.07
  • Women’s 200m Breast: Emme Nelson (SwimMAC Carolina), 2:34.23
  • Men’s 200m Breast: Andrew Winton (SwimAtlanta), 2:21.19
  • Women’s 100m Fly: Olivia Carter (Enfinity Aquatics), 59.79
  • Men’s 100m Fly: Michael Andrew (Race Pace Club), 52.57
  • Women’s 200m Fly: Olivia Carter (Enfinity Aquatics), 2:11.97
  • Men’s 200m Fly: Dare Rose (Scarlet Aquatics), 1:59.78
  • Women’s 200m IM: Olivia Carter (Enfinity Aquatics), 2:19.18
  • Men’s 200m IM: Michael Andrew (Race Pace Club), 2:00.61
  • Women’s 400m IM: Mariah Denigan (Northern Kentucky Clippers), 4:45.41
  • Men’s 400m IM: Andrew Abruzzo (Plymouth Whitemarsh Aquatics), 4:22.19

TYR Next Gen – Mesa

  • Women’s 50m Freestyle: Amalie Fackenthal (DART), 26.46
  • Men’s 50m Freestyle: Michael Andrew (Race Pace Club), 22.25
  • Women’s 100m Freestyle: Amalie Fackenthal (DART), 56.52
  • Men’s 100m Freestyle: Patrick Callan (Trident Aquatics Club), 51.55
  • Women’s 200m Freestyle: Olivia Carter (Enfinity Aquatic Club), 2:03.81
  • Men’s 200m Freestyle: Patrick Callan (Trident Aquatics Club), 1:49.85
  • Women’s 400m Freestyle: Olivia Carter (Enfinity Aquatic Club), 4:21.26
  • Men’s 400m Freestyle: Robert Finke (Saint Petersburg Aquatics), 3:58.66
  • Women’s 800m Freestyle: Juli Arzave (South Bay Aquatics), 9:04.60
  • Men’s 800m Freestyle: Robert Finke (Saint Petersburg Aquatics), 8:07.53
  • Women’s 1500m Freestyle: Juli Arzave (South Bay Aquatics), 17:28.08
  • Men’s 1500m Freestyle: Robert Finke (Saint Petersburg Aquatics), 15:44.22
  • Women’s 100m Backstroke: Katharine Berkoff (Missoula Aquatic Club), 1:01.69
  • Men’s 100m Backstroke: Nicolas Albiero (University of Louisville), 56:07
  • Women’s 200m Backstroke: Katharine Berkoff (Missoula Aquatic Club), 2:13.22
  • Men’s 200m Backstroke: Nicolas Albiero (University of Louisville), 2:04.23
  • Women’s 100m Breaststroke: Zoe Bartel (Fort Collins Area Swim Team), 1:09.44
  • Men’s 100m Breaststroke: Michael Andrew (Race Pace Club), 1:00.16
  • Women’s 200m Breaststroke: Zoe Bartel (Fort Collins Area Swim Team), 2:31.55
  • Men’s 200m Breaststroke: AJ Pouch (Team Rebel Aquatics), 2:14.96
  • Women’s 100m Butterfly: Ruby Martin (Eastern Iowa Swim Federation), 1:01.18
  • Men’s 100m Butterfly: Michael Andrew (Race Pace Club), 52.93
  • Women’s 200m Butterfly: Ruby Martin (Eastern Iowa Swim Federation), 2:12.74
  • Men’s 200m Butterfly: Sterling Crane (Episcopal AmberJax), 2:07.01
  • Women’s 200m IM: Callie Dickinson (Tide Swimming), 2:22.10
  • Men’s 200m IM: Gianluca Urlando (DART), 2:05.35
  • Women’s 400m IM: Samantha Tadder (Tide Swimming), 4:58.35
  • Men’s 400m IM: Tama Tuitama (Team Rebel Aquatics), 4:34.73

 

Related

    Show More

    This is used as a workaround to display Twitter feeds properly. Please do not modify or remove - Michael C